Da li je šećer toliko štetan kao što kažu? Hajde da analiziramo neke od najpopularnijih mitova o slatkišima sa naučne tačke gledišta.
Naučnici su ustanovili da je dijabetes uzrokovan povećanom tjelesnom masnoćom oko vitalnih organa, nedovoljnom fizičkom aktivnošću i genetskom predispozicijom. Šećer doprinosi akumulaciji masti u tijelu, ali ne više od ostalih brzih ugljenih hidrata, kao što je bijelo brašno, mnogi sosevi, alkohol, pa čak i neko voće, na primer, grožđe i lubenice.
Trenutno naučnici ne potvrđuju postojanje zavisnosti čovjekovog organizma od bilo kog prehrambenog proizvoda. Šećer i saharoza ne izazivaju fizičku zavisnost kod ljudi i ne mogu djelovati kao narkotik.
Postoji teorija da je hranu koja sadrži šećer bolje jesti ujutru, jer u drugoj polovini dana ugljeni hidrati povećavaju nivo šećera u krvi i organizmu treba više vremena za preradu. Ali u stvari bilo koja hrana dovodi do visokog nivoa šećera u krvi i nema dokaza da su ugljeni hidrati aktivniji u određenom vremenskom periodu.
Istraživanje1: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17130505/
Istraživanje 2: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20056521/
Istraživanje 3: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27492405/